2FRESH | Designujeme systémy pro slovenské nemocnice

2FRESH
4 min readFeb 17, 2021

--

V 2FRESH se nám podařilo získat nového klienta, společnost PROSOFT, která dodává informační systémy a související technologie. Společně připravujeme návrh nemocničních systémů, které zefektivňují procesy uvnitř nemocnic, snižují chybovost lidí a postupně nemocnice digitalizují.

Povídali jsme si o spolupráci s hlavním UI Lead Designerem Jarinem Němečkem, který vede v 2FRESH tým zkušených designéru a společníkem 2FRESH Jakubem Karlecem, který na se na projektu věnuje UX Designu a výzkumu.

Jak se zrodila spolupráce s lidmi z PROSOFTu?

Jakub:

PROSOFT za námi přišel ze stejných důvodů, jako další firmy vyvíjící software. Mají interní vývojový tým, ale nemají vlastní designery nebo User Experience (UX) oddělení. Je běžné, že softwarové firmy mají skvělý vývoj, ale v designu nejsou tak silné.

Je pro ně důležité, aby systém obsahoval všechny funkcionality, ale často jim chybí dostatek zkušeností, aby navrhli takový systém, který se bude lidem dobře používat. Nevěnují se příliš User Experience, ani finálnímu uživatelskému rozhraní UI (User Interface).

V 2FRESH se už delší dobu věnujeme designu ve zdravotnictví, proto je nám toto téma blízké. V první fázi projektu jsme řešili zjednodušení modulu centrální přípravny léků tak, aby byl intuitivní a snadný na ovládání. Cílem bylo ušetřit čas pracovníků nemocnic a snížit riziko jejich chyb. V současnosti pracujeme na vývoji dalších modulů.

Jaký framework jste zvolili?

Jarin:

Interně tomu říkáme Fix sprint. Ale pro klienta je to spíše o tom si rychle a levně otestovat spolupráci. Klient musí vidět, že mu přinášíme hodnotu, abychom mohli pokračovat dále.

Jinak za nás je postup následující. V první řadě musíme pochopit byznys klienta a problém, který chce díky designu vyřešit. Následně se setkáme s lidmi na straně klienta a jeho zákazníky. Podíváme se na prostředí, ve kterém se byznys klienta odehrává. Díky těmto zjištěním jsme vzali stávající modul výdeje léků a posunuli jsme jej o kus dál. A protože se jedná o sprint, tak s klientem strávíme intenzivní 3 týdny, kdy společně designujeme, prototypujeme, testujeme a publikujeme.

Zároveň je potřeba říct, že všechny činnosti děláme vzdáleně. Vše od výzkumu, prototypování, testování až po finální design může klient sledovat online. A to díky nástrojům jako je Miro, Figma, Lookback, Notion, Google Meet nebo MS Teams.

Anton Somora — Product Owner, PROSOFT

Překvapilo mě, kolik toho 2FRESH tým v tak krátém čase udělal. Jak rychle jste pronikli do problematiky centrální přípravy léků, nebo že se vám podařilo posbírat feedback od personálu nemocnic. Zatím jsme všechna data ani nestačili vstřebat. Páčilo sa mi to.

Na jaké další projekty se hodí Fix sprint?

Jakub:

Pokud rozvíjíš existující digitální produkt, pak je fix sprint ideální přístup. Funguješ v iteracích. Navrhneš změny a ty ověřuješ s uživateli. A tak stále dokola. Je jedno, jestli pracuješ na rezervačním systému, online samoobsluze, mobilní aplikaci, nebo internetovém bankovnictví, pro všechny tyto případy se fix sprint hodí.

Něco jiného je, když rozjíždíš nový projekt a zatím máš jenom nápad. V tom okamžiku se hodí trochu jiný postup, třeba je dobré začít definicí a důkladným pochopením cílové skupiny.

Co klient díky spolupráci s námi získal?

Jakub & Jarin:

Úplně jsme změnili zobrazení informací v modulu centrální přípravy léků. Tým PROSOFTu měl obavy, jestli jejich modul bude pro lékárníky dostatečně srozumitelný při přípravě léků. My jsme rozhraní aplikace upravili tak, že personál provází celým výdejem léků krok za krokem: zjistit, co mě dnes čeká, vytisknout štítky na léky, připravit balíčky léků, naložit je na vozíky a nakonec vozíky s léky odeslat na správná oddělení. A to vše mít možnost průběžně kontrolovat.

Při tvorbě rozhraní nás inspiroval systém kanban, ve kterém se kartičky (léky pro pacienty) postupně přemisťují mezi sloupci. Uživatel tak vidí, že všechny kartičky ze sloupce vlevo musí přesunout do sloupce vpravo. Jednoduše.

Nové kanban rozhraní jsme otestovali s personálem nemocnic a porovnali ho se zobrazením pomocí tabulky. Z testování vzešlo, že díky kanban rozhraní nemocniční personál snáz chápe, co je potřeba udělat a díky tomu pracuje rychleji a s nižším rizikem chyby.

Marcela Kopecká Mihalovičová — Business Analytik, PROSOFT

Jsem překvapená, jak rychle Jarin s Jakubem vše pochopili. Líbilo se mi sledovat uživatele při testování, to na mě udělalo dojem.

V čem vidíš naši přidanou hodnotu?

Jarin:

Velice rychle pochopíme byznys klienta, protože se dokážeme správně ptát a máme ověřené postupy. To nám umožňuje hledat motivátory a problémy na straně uživatelů. Tyto části následně spojujeme, analyzujeme a testujeme, abychom si ověřili, že jsme řešení navrhli správně. A protože je klient celou dobu s námi, tak si i on zažije designový proces od začátku do konce. Díky takto nabytým znalostem, jsou naši klienti sami schopni tvořit lepší digitální řešení a produkty.

O 2FRESH

Jsme agentura zaměřená na design, výzkum, uživatelská testování a komunikaci. Již 14 let působíme na českém trhu. Dlouhodobě spolupracujeme s klienty jako O2, ŠKODA Auto, Kooperativa nebo KB a máme za sebou celou řadu oceněných projektů a kampaní. Pokud byste chtěli více informací, neváhejte mě kontaktovat.

--

--

2FRESH

Pomáháme produktovým týmům s designem. Pomáháme designerům růst a mít pestrou práci.