Už jste někdy testovali jen se 3 uživateli, i když jste jich plánovali 5? Připojili se vám na testování lidé, kteří neměli funkční mikrofon ani kameru? Nebo jste místo výzkumnické práce dělali spíše technickou podporu? A nebo se vám dokonce někteří respondenti vůbec nepřipojili? Tohle jsou situace, se kterými jsme se v 2FRESH už několikrát setkali. Proto se s vámi podělíme o tipy, jak jim předcházet.
1. Dělejte zkoušky spojení
V den testování chcete mít co nejplynulejší průběh událostí. Prvním krokem, který vám s tím pomůže, je domluvit zkoušky spojení. Zkoušky dělejte 1–2 dny před samotným testováním. Budete tak mít dostatek času na řešení případných komplikací — a věřte nám, když říkáme, že na nějaké určitě dojde. Pokud jde vše podle plánu, zkouška spojení může trvat jen pár minut.
Zkoušky spojení nejsou jen o testování hardwaru a internetového připojení. Jsou také skvělou příležitostí k navázání kontaktu s respondenty před samotným testováním, což pomáhá navodit příjemné prostředí. Zejména snížíte míru nervozity, když respondentovi řeknete, jak bude samotné testování probíhat.
Věřte, že i před klientem budete vypadat profesionálněji, pokud nenastanou technické potíže v den testování. Nikdo nechce sledovat zápas s technikou.
Checklist: co probrat s respondenty na zkoušce spojení
✅ Projít základní instrukce k testovacímu dni — jak dlouho si budete volat, čemu se budete věnovat, ale pozor, abyste neprozradili moc.
✅ Upozornit, že se sezení bude nahrávat — to by měl respondent v tento moment již vědět, je dobré mu to ale připomenout.
✅ Připomenout, ať má respondent své zařízení dostatečně nabitá, a/nebo ať má po ruce nabíječku.
✅ Požádat respondenta, aby měl po ruce drátová sluchátka.
✅ Změřit rychlost jeho internetového připojení — nejčastěji používáme fast.com, ale pokud bude rychlost příliš malá, tak zvažte jestli respondenta radeji nevyřadit, když např. nezvládne rozjet váš prototyp.
✅ Pokud během testování budete využívat nestandardní nástroje jako je např. MIRO, tak využijte technickou zkoušku i k tomu, abyste respondenty naučili s těmito nástroji pracovat.
✅ Dejte respondentovi prostor na dotazy
2. Nespoléhejte se na 5 konkrétních respondentů
V 2FRESH spolupracujeme s externí náborářkou, která pro nás zajišťuje vhodné respondentů. Vede si databázi tisíce lidí, ze které dle potřeb daného testování vybere potenciální testery a těm posílá screener — krátký dotazník, aby se ověřilo, zda se respondenti pro konkrétní testování opravdu hodí. Měl by tedy obsahovat sadu otázek, která ověří, že tester patří do naší požadované cílové skupiny. Lidem, kteří do cílovky opravdu zapadají, pak ještě telefonuje, aby se ujistila, že jejich odpovědi opravdu sedí.
Nikdy se nespoléhá na to, že prvních 5 vhodných lidí (počet respondentů se napříč testováním liší), které najde, pokryje finální vzorek. Proto jich má předvybraných o dost víc. Když je potřeba, sáhne do těchto rezerv.
3. Mějte dohodnutého náhradníka
Mějte předem dohodnutého náhradníka, kterému na konci testovacího dne dáte vědět, zda-li se s ním spojíte či nikoliv. Využijete ho pouze v případě, když vám nastanou komplikace až při testovacím dni. Je to vaše poslední pojistka. Náhradník předem ví, jakou bude mít odměnu, když se s vámi spojí, ale i když ho nakonec nebudete potřebovat.
4. Mějte důkladně nastudovaný nástroj, přes který si s uživateli voláte
Když testujete online, buďte si jistí, že dobře znáte nástroj, přes který si s respondenty voláte. Když nastanou technické potíže, je dobré mít přehled o tom, které problémy jsou řešitelné a které už ne.
V 2FRESH máme sdílenou databázi všech technických fuckupů, které se při online testování staly. Přístup k ní mají všichni výzkumníci i designéři. Všichni do ní mohou přispívat, ale taky se z ní můžeme rychle dozvědět, jak zachránit téměř každou situaci. Díky tomu respondenta snadno navedeme po telefonu k řešení a tím snižujeme neúspěšnost spojení.
5. Myslete na plán B
Už několikrát se nám stalo, že jsme si již nevěděli rady a museli přistoupit k plánu B. Ten ve většině případů znamená, že se s respondentem spojíme přes jednodušší nástroj jako je například Google Meet, MS Teams nebo Zoom.
Když už musíme přistoupit k plánu B, nezapomeňte si pohlídat, že zvolený nástroj umožňuje nahrát celé sezení. Protože k sezením se jako výzkumníci potřebujeme čas od času vracet během vyhodnocení a chybějící záznam by nám mohl ovlivnit kvalitu závěrů.
Extra tipy k aplikaci Lookback, kterou používáme nejčastěji
👉 Lookback nemá rád Android a Motorolu. Bohužel jsme si několikrát potvrdili, že se nedá zobecnit, na kterých Android modelech funguje Lookback bezvadně. Proto je potřeba to s každým respondentem vyzkoušet. Více v tomto článku.
👉 Drátová sluchátka jsou spolehlivější než bluetooth sluchátka. Požádejte respondenty, ať mají po ruce přichystaná drátová sluchátka pro případ, že nastane ozvěna, nebo respondenta špatně uslyšíte. S bluetooth sluchátky se někdy pojí komplikace, které s nimi při prvním pomyšlení ani nemůžou souviset — několikrát se nám stalo, že se s bluetooth sluchátky nezvládli připojit, ale po jejich odpojení již ano.
👉 Pokud testujete přes PC, tak se moderátor i respondent musí přihlásit přes Google Chrome nebo MS Edge. Pokud máte Mac a jste zvyklí používat prohlížeč Safari, při testování ho budete muset nahradit. Lookback to přes něj neumí. Nezvládnete se s respondentem vůbec spojit. To samé platí pro respondenta. Připravte na to respondenty s předstihem, ať s nimi při zkouškách spojení po telefonu nemusíte jeden z těchto prohlížečů instalovat.
👉 Povolení sdílení obrazovky je pro některé respondenty těžký úkol. Když se respondenti připojují přes počítač a jsou vyzváni ke sdílení obrazovky, toto okno se jim často otevře pod oknem, ve kterém se zrovna nachází. Proto se stává, že nejsou schopni tímto krokem projít a tudíž se ani nezvládnou připojit. Aby toho nebylo málo, tak se stává poměrně často stává, že respondentům nedojde, že je potřeba zakliknout obrazovku, kterou chtějí sdílet (na obrázku „Entire screen“) a tudíž je tlačítko nepustí dál. Když o tom víte, dokážete respondenta navést po telefonu.
Závěr
Testovat na dálku má spoustu výhod. Hlavní je, že se můžete spojit s respondentem, který bydlí na druhé straně republiky nebo zeměkoule. Má to ale i své nevýhody — existuje spoustu druhů zařízení a technika ne vždy poslouchá tak, jak bychom chtěli. Dělejte proto zkoušky spojení a vytvořte si svou vlastní databázi technických fuckupů. I když to zní jako práce navíc, nakonec tím ušetříte svůj čas.
Co o nás říkají naši klienti
Pavel Týbl — produktový designer, Škoda X
„Skvěle vedené rozhovory naplnily naše očekávání. Chválím na 2FRESH rychlý onboarding a efektivní schůzky, které braly minimum času našemu týmu.“
Václav Svátek — generální ředitel, ČMIS
„2FRESH nám pomáhá investovat správným směrem. Produkt poctivě otestují a podle toho designují finální řešení. Dobře se zorientují i v technicky složitých řešeních jako je ČMIS Backup a Disaster Recovery.“
Michal Mázl — produktový manažer, O2
„Mám jistotu, že se o vše postarají ve vysoké kvalitě — od definování scénářů, výběr respondentů, samotné uživatelské testování, až po zpracování výstupů a doporučení. Právě kvůli tomu s 2FRESH dlouhodobě spolupracuji na mnoha projektech.“