Na sociálních sítích se rozhoduje o vnímání vaší značky — buďte u toho!

2FRESH
3 min readSep 27, 2019

Není žádným tajemstvím, že mezi nejzákladnější lidské potřeby patří sounáležitost, tedy touha po vytváření vztahů v rámci skupin. Co se týče online chování, sdružování lidí do nejrůznějších diskusních fór a kluboven je pro uživatele internetu velmi přirozenou a v poslední době i žádoucí aktivitou.

Zajímáte-li se alespoň trochu o svět sociálních médií, není pro vás žádnou novinkou, že Facebook nově umožňuje stránkám značek více zasahovat do sféry facebookových skupin, které si doteď poklidně žily svým organickým životem. Jak již naznačil Mark Zuckerberg, jsou to právě skupiny, které postupně začnou hrát v rámci Facebooku klíčovou roli.

Proč by vaše značka měla mít vlastní skupinu?

Zatímco tradiční stránky primárně slouží jako “výkladní skříně” produktů, u kterých marketéři zaznamenávají klesající engagement, skupina má v současné době daleko větší potenciál — uživatelé v rámci ní mohou rozvíjet autentické diskuze a hodnotné konverzace, což je záležitost, které Facebook dává v rámci svých algoritmů jednoznačně prioritu.

Skupina může sloužit jako diskuzní fórum, nebo jako focus group.

V rámci značky můžete se skupinami pracovat i jinak — jednou z možností je například založení soukromého “diskuzního fóra” pro skalní fanoušky nebo jinou relevantní cílovku. Její zástupce si můžete vytipovat například skrze community management. Nemluvíme tu o stovkách uživatelů, ale o sestavení menší focus group, do které dostanete zástupce vyhovující vašim kritériím (věk, pohlaví, místo bydliště…). V tomto okruhu uživatelů můžete následně provádět nejrůznější interakce. Vytvoříte si tak prostor, který můžete (například formou barteru) využívat k testování kreativních konceptů nebo dalších nápadů. Mezi výhody takové skupiny patří například pěstování loajality vůči značce a zisk testovacího zázemí, než s kreativou půjdete na “světlo světa”. Nebude to ale hned, péče o facebookovou skupinu je rozhodně dlouhodobá záležitost. V konečném důsledku se ale rozhodně vyplatí.

Funkcionality

Skupiny se na Facebooku do nedávna na veřejné, uzavřené a tajné. V rámci práce s komunitou však Facebook učinil řadu změn — jednou z nich je například odstranění třetího typu skupiny. Nově budou tedy existovat pouze veřejné a uzavřené, s tím, že uzavřenou budou uživatelé moci skrýt v rámci vyhledávání.

Facebookové skupiny mohou mít daleko větší rozměr, než většina uživatelů vůbec tuší. Každý z nás se už samozřejmě při vstupu do některé z nich setkal se zvídavými úvodními otázkami, které lze chápat jako jakousi “přihlášku”, kterou si správce může prohlédnout před přijetím konkrétní osoby do dané komunity. Jako správce navíc můžete přehledně zpracovat pravidla skupiny a dokonce lekce, které nováčka provedou tím, jak skupina funguje a co se v rámci ní může dozvědět.

Jak jsme na tom my?

Naše zkušenosti vychází z práce se skupinou Hladový Klub, kterou jsme vytvořili pro našeho klienta Snickers. Hladový klub slouží jako focus group, kde jsou testovány kreativní koncepty a feedbacky k novým komunikačním přístupům.

Skupiny umožňují interakci s lidmi se stejnými zájmy a názory nezávisle na lokalitě, sociálním zázemí a dalších faktorech. Jednotlivé značky mají v současné době největší příležitost, jak skupiny na sociálních sítích využít ve svůj prospěch.

Markéta Oudesová,
Community Manager & Social listening specialist

2FRESH od roku 2006 pomáhá organizacím navrhnout, vytvořit a doručit smysluplné řešení díky pochopení potřeb a pocitů lidí. Většina našich klientů jsou společnosti, které naslouchají svým zákazníkům, pro které chtějí navrhnout nebo postavit nový produkt a službu, kdy si na sebe bereme i odpovědnost za měřitelný výsledek.

--

--

2FRESH

Pomáháme produktovým týmům s designem. Pomáháme designerům růst a mít pestrou práci.