Přestaňte sledovat počet lajků a sledujících. Tyto metriky nejsou až tolik důležité.
Zajímá vás, jak tvoříme obsah pro sociální sítě u nás v 2FRESH? V minulém rozhovoru jsme si povídali s Markétou Oudesovou o Social listeningu a jak sociální sítě sledovat. Dnes se budu ptát naší Terezy Srbové, v jakých sociálních sítích vidí budoucnost a jak pracovat s obsahem.
Teri, vím, že miluješ sociální sítě, která ze všech sítí ti je nejbližší?
Fascinuje mě Tik Tok.
Proč zrovna Tik Tok, není spíše pro mladší generaci?
Nemyslím si, že je pouze pro mladé. Obsah se uzpůsobuje uživatelům. Což znamená, že na Tik Toku najdeš přesně to, na co se chceš koukat a co tě baví. Můj Tik Tok mi nabízí tutoriály jak fotit, videa ze zákulisí atp. Pro mě je to síť budoucnosti. Zároveň si myslím, že firmy tuto sociální síť podceňují.
Jsi schopna lidem vysvětlit, jaký je rozdíl mezi Tik Tokem a Instagramem? V čem jsou tyto dvě sítě jiné?
Na Tik Toku nemusíš nikoho sledovat a pořád se máš na co dívat. V tom je zásadní rozdíl mezi Instagramem a Tik Tokem. Zároveň zde ještě není tolik reklam. No a přece když je tam Lucie Bílá, tak to přeci není appka jen pro teenagery.
Napadá tě nějaká firma, která dobře pracuje s Tik Tokem?
Osobně se mi líbí, jak Tik Tok používá Footshop.cz. Dělají trendy videa, kde se třeba tančí, ale zároveň tím ukazují šíři sortimentu, protože se tam tančí v jejich teniskách, které si ve Footshopu můžeš koupit.
Doporučila bys firmám začít s Tik Tokem?
Jasně, pokud je tam jejich cílovka. Protože za mě je to další kanál, jak oslovit zákazníka. A pokud cílíš na mladé lidi, stejně jako zmiňovaný Footshop, tak tam musíš být. K sociálním sítím chci říct jednu důležitou věc. Když už jako firma jste na sociálních sítích, měli byste je využívat naplno. Podívej se na Instagramové profily některých firem. Primárně tam najdeš obsah, který se věnuje Brand awareness (pozn. budování povědomí o značce), ale nevyužívají Instagram k prodeji svých produktů. A pokud jdete na sociální sítě jako firma, je potřeba, abyste si pořádně rozmysleli, co od jaké sítě chcete a pro tento účel ji využívat. Každá sociální síť má své výhody i nevýhody, proto je potřeba všechny tyto věci vzít v potaz.
Co ještě jiné sociální sítě?
Z mého subjektivního pohledu docela funguje Twitter (pozn. statistika z roku 2018). Ale je to subjektivní. Moje 16-letá neteř dá na Twitter 3 až 4 posty denně, což je hodně. Proto jsem se jí ptala, proč používá Twitter ona a její kámošky? Dostala jsem odpověď, že Twitter pro ně představuje místo, kde se můžou vyjádřit k politickým událostem a dalším věcem, které hýbou světem. Což mi přijde geniální. Ale tvrdit, že to tak je všude mezi mladými, to si netroufám.
Docela zajímavý pohled. Jak vnímáš platformy jako Facebook, Instagram a Tik Tok v rámci věku?
Pro mě přestal být Instagram zajímavý ve chvíli, kdy tam začala chodit moje babička. Znám kolem sebe lidi, kteří migrují z Instagramu na Tik Tok, protože mají pocit, že tam starší lidé nepůjdou. Ale já se dívám na sítě především z hlediska použitelnosti dáné sítě. Na Facebooku máš fotky a k tomu nějaké sdělení. Jasně, videa tam jsou také, ale primárně je to platforma o fotce a textu. Vedle Facebooku máš Instagram, který je primárně o obrázcích. A vedle těchto dvou platformem máš Tik Tok, který mi přijde jako dělo! Pokud chceš obsah na Instagramu, musíš sledovat další lidi, kdežto Tik Tok ti ukazuje trendy v ČR a v zahraničí. Zároveň se Tik Tok neustále učí z obsahu, který tě zajímá. No a následně ti servíruje obsah, který je pro tebe relevantní. Takový Netflix.
Kam až se dostanou v budoucnu sociální sítě?
Trend bude v krátkých rychlých videích, jako vidíš na Instastories nebo Tik Toku. Videem vše vyjádříš daleko lépe a rychleji, než skrze fotky. A v tom vidím budoucnost.
Za sebe si myslím, že je daleko lepší udělat jeden kvalitní post, který pořádně zapromuješ, místo hromady nekvalitních, kterými své uživatele zahltíš.
Co TV reklama a reklamy na sociálních sítích?
Zase zde předkládám svůj pohled na věc. Mladší generace konzumuje obsah jinak. Nedívají se na zprávy v televizi, nebo se nedívají primárně na filmy v češtině. Oni se dívají na co chtějí a kdy chtějí. A v tom jsou sociální sítě před televizí. Ale je zde starší studie, která říká, že věci jsou jinak. Za mě je to trend, který se určitým způsobem vyvíjí. Jinak doporučuji, ptejte se lidí okolo sebe, jak to mají oni se svými dětmi. Dle toho půjde vidět směr, kam se věci pohnou.
Jak by měly firmy přistupovat k obsahu na sociálních sítích?
Zde budu hodně kritická. Za sebe si myslím, že je daleko lepší udělat jeden kvalitní post, který pořádně zapromuješ, místo hromady nekvalitních, kterými své uživatele zahltíš. A pokud chceš, aby tvůj obsah někdo viděl, musíš jej zapromovat. Kolik tě pak budou stát dané promoce a výroba nekvalitniho obsahu vs. pokud uděláš jednu věc pořádně a pořádně ji zapromuješ? Zvlášť, když budeš chtít ještě jednotlivé promoce testovat. Ten dopad do nějaké “call to action” z kvalitního postu bude vždy lepší. O tom jsem přesvědčena. Takže za mě neplatí, že čím více, tím lépe, když máš nekvalitní obsah.
Klienti, přestaňte sledovat počet lajků a počet followerů, je to nesmysl.
Dobře, jsem klient. Co bych měl chtít od content týmu?
My v 2FRESH se snažíme udělat jednu kvalitní produkci, skrze kterou si připravíme obsah na víc měsíců dopředu. Protože před samotnou produkcí už s klientem víme, co a kdy chceme komunikovat skrze komunikační plán. Takováto příprava tě pak stojí v konečném důsledku méně peněz, ale ty se hlavně můžeš věnovat real time marketingu nebo community.
Co kontinuální komunikace?
S klientem Rudolf Jelínek proběhla příprava obsahového plánu na dva měsíce, takže jsme věděli, co chceme fotit (z jakých úhlů, jak budeme daný obsah používat, známe i formáty). A pak jsme šli vše nafotit do jejich muzea a restaurace. Díky tomu máme realistický obsah z klientova prostředí, žádná fotobanka, což pozná a ocení i uživatel sociální sítě. Jakmile máš svůj komunikační plán naplněn obsahem, máš dostatek prostoru k tomu, aby ses mohl věnovat věcem s aktuálním kontextem, které často nepotřebují složitou produkci.
Co měření a vyhodnocování?
Bez definice cílů není možné dělat žádnou kampaň. My pro naše klienty připravujeme obsáhlé reporty, ve kterých klient jasně vidí, jak vypadaly vizuály, jak posty, jaká se k těm obsahům vážou čísla a společně se díváme na to, co fungovalo a nefungovalo. Díky takovému detailu v reportech, jsme pak schopni připravovat další a další obsah, který lépe funguje.
Řekneš, co nesledovat z nějakých metrik?
Z vlastní zkušenosti klientům doporučuji: Přestaňte sledovat počet lajků a followerů. Tyto metriky nejsou až tak důležité v kontextu dané komunikační aktivity. Zároveň vám tyto metriky neřeknou, zda člověk opravdu viděl a pochopil vaše sdělení. Lidi totiž slepě klikají na kde co a dávají lajky jako na běžícím páse. Před každou spoluprací nebo kampaní řešíme, jaké cílové metriky je potřeba sledovat z hlediska byznysu našeho klienta a obsahu který tvoříme pro cílovou skupinu. Když budu konkrétnější, třeba u Brand awareness sleduješ Ad recall, což je kolik lidí si vybaví reklamu. U trafficového postu, což je proklikový formát, sleduješ, kolik lidí se ti dostalo na cílovou stránku — landing page. U videa sleduješ ThruPlay, kde zjistíš, zda uživatel dokoukal, nebo viděl třeba aspoň 15 sec tvého videa.
Chcete skrze obsah dosáhnout lepších výsledků svých kampaní? Napište Teri. Pokud chcete pomoct s obchodem, nebo si o svém podnikání chcete jen popovídat, napište nám.