Peter Merholz přijíždí do Prahy a bude povídat o tom, jak budovat úspěšné design týmy.

2FRESH
3 min readJun 8, 2022
Peter Merholz

Autentický přepis rozhovoru s Lukášem Pitterem, který bude akci s Peterem Merholzem moderovat.

Ahoj Lukšo, doslechl jsem se, že 2F bude pořádat talk s Peterem Merholzem. Jak bys popsal, čemu se Peter věnuje?

Dalo by se říct, že Peter učí organizace, jak se poskládat tak, aby se tam dobře dařilo designu. Tím, že v posledních letech rapidně roste potřeba po vývoji software, roste počet developerů a tím pádem i designérů. Peter mimo jiné pomáhá organizacím navrhovat frameworky, které zajišťují kariérní rozvoj designérů, aby měli kam růst a neodcházeli.

Peter přijede do Prahy na pozvání 2F?

To není na pozvání 2F. To se stalo tak, že Peter na svém Twitteru položil otázku, jestli se nějaký UX guys nechtějí potkat, až bude projíždět v létě Prahou. Tak jsem mu napsal: Hej, hej, hej… přijeď, dáme talk… a on, že jo.

Díky, žes to uvedl na pravou míru. Mě by zajímalo, proč zrovna 2FRESH. Je za tím něco?

Už delší dobu tady v 2F vymýšlíme, jak budeme do budoucna fungovat, abychom měli co nejlepší prostředí pro designéry. Myslíme si, že to nejlepší prostředí je takový, který jim umožňuje nějakej růst a rozvoj skills, který k designu potřebujou. Zároveň, aby dělali práci, která je pestrá a umožňuje střídat různý kontexty týmů, organizací, nebo odvětví. Aby designer mohl rychleji růst a bavilo ho to. A nebylo to pořád dokola to samý.

Je talk s Peterem pro lidi, co řeší design, nebo je to zajímavý spíš pro produkťáky?

Je to spíš pro design manažery, možná pro nějaký product manažery, product ownery, protože ti musí pracovat s designéry a musí je do toho týmu nějak sehnat a vytvořit pro ně dobrý prostředí.

Není to pro designéry, který zajímá to řemeslo — jak se něco nakliká ve Figmě, jak se něco nakreslí, jak se jako dělá ten craft.

Jasně, a co by to těmhle lidem mohlo přinést do života?

No já myslím, že ti co Petera neznaj, tak si uvědomí, že to neřeší — že své lidi nepřipravují na růst designového týmu a že si tím vlastně způsobují veliký problémy. Jednak ty designéry nemůžou sehnat a taky se jim nedaří je udržet. A protože se ze všech produktových společností stávají technologický a softwarový firmy, jak píše Peter ve své knížce “software is eating the world”, všichni potřebují spoustu, spoustu, spoustu developerů. A čím víc developerů, tím víc je potřeba designérů.

Je nějaká Peterova myšlenka, kterou si ty osobně zkoušíš v praxi?

Téma, který mi od Petera přijde nejvíc praktický a užitečný, je Levels Framework. Tenhle framework slouží k tomu, abys lidem ve tvé organizaci, ve svém týmu, nabídnul nějaký kariérní růst. Nějaký prostor, jak se rozvíjet a kam vlastně postupovat dál.

Je něco, na co by ses chtěl zeptat Petera, až přijede?

Jo! Chci se ho zeptat na tu jednu otázku. Peter říká, že učí design leadership. Mě by zajímalo jak.

2F Talk s Peterem Merholzem se koná 20. 6. v Paralelní Polis. Akce je pouze pro zvané, ale máme pár volňásků. Pokud byste měli zájem, napište na hello@2fresh.cz.

--

--

2FRESH

Pomáháme produktovým týmům s designem. Pomáháme designerům růst a mít pestrou práci.