Proč 51 % lidí vnímá negativně schůzky? Co znamená důvěra v týmu a jak nastartovat kulturní změnu ve firmě?

Lukáš Pitter je srdcem v 2FRESH od samého začátku. Z role vizuálního designéra se dnes vidí spíše v roli konzultanta. Jeho vášní je narušovat status quo a pokládat otázky, které nevyhnutelně vedou k zásadním odpovědím a řešení problémů brzdících organizace v rozvoji.

Otázky Lukšovi pokládá Tomáš Wojcik.

“To, co někomu napíšeš do emailu za 15 minut, můžeš říct kolegovi za 2 minuty.”

Proč si myslíš, že je důležité schůzky řešit? Proč tě to tak vždycky nakopne, když otevřeme tady to téma?

“To, co potřebuješ, je prostředí, které bude kultivovat tvoje zvyky. Prostředí, které ti pomalu, ale jistě bude umožňovat začít dělat něco jinak a máš za to pozitivní odměnu.”

Nejsou tím tématem spíše mezilidské vztahy, spolupráce, komunikace?

“Protože každá práce má dvě složky. Funkční, pracovní, a druhou, lidskou. Jedno od druhého nejde oddělit a jedno bez druhého nefunguje.”

Dobře, zpátky ke schůzkám. Proč bych se měl jako šéf nebo manažer vůbec zaobírat schůzkama?

Schůzky jsou pro tvoji firmu něco jako dopravní pravidla pro dopravu.
  1. Dej lidem vědět, že se mají připravit

“Protože řešit problém, který spočívá v tom, že trávíme na schůzkách spousty času a že to stojí spousty peněz, je, že řešíme špatný problém.”

Říkáš, že 51 % lidí vnímá schůzky jako ztrátu času. Kdes vzal to číslo?

“Schůzka je, když jdeš do hospody, do kina, schůzka je, když si s někým telefonuješ. Schůzka je i to, že si tady povídáme, schůzka je úplně každá interakce.”

Jak se téma schůzek prolíná do osobního života? S lidma v práci trávíš zrhuba ⅓ života. Když si neumíš poradit se schůzkou, jak si chceš poradit v osobním životě, doma?

kapitán James T. Kirk

“A když podlehneš sklonu nečelit problémům, být oblíbený, nedělat jakože zbytečně problémy, tak si zavíráš dveře k tomu, abys v týmu měl plodný a energický diskuse, kdy lidi sršej nápady, kdy to fakt jede.”

Je to o tom říct NE?

“Všichni chtějí být pořád šťastný. Ale to není možný. Protože štěstí je jenom malá chvilka, která přijde a zase odejde.”

To mi nahrává na otázku plodných konfliktů. Zhruba před 5 lety jsi začal aplikovat kulturu zpětné vazby. Jak se tyto věci vzájemně propojují? Není to pořád to samé, jen řečeno jinak?

“Důvěra je prostředí, kde se lidi nebojí přiznat, že se stala chyba. Když se lidi bojí říct, že se něco nepovedlo, představuje to riziko pro celou společnost.”

Ok, chápu. Co bys mohl říct o zpětné vazbě?

Naším posláním je pomáhat organizacím pochopit chování lidí. Spojujeme design, byznys a marketing.

Naším posláním je pomáhat organizacím pochopit chování lidí. Spojujeme design, byznys a marketing.