Už se vám někdy stalo, že jste si stáhli aplikaci, která byla tak hrozná, že jste ji po prvním seznámení hned vymazali? Nebo jste nedávno spustili novou digitální službu s očekáváním, že za to lidi rádi zaplatí, ale pořád nemáte prvního zákazníka? Víme, jak se těmto situacím vyhnout. Investujte do uživatelského testování. V 2FRESH děláme uživatelské testování už řadu let a za tu dobu, jsme si vytvořili neprůstřelný postup, kterým vás teď provedeme.
Uživatelské testování — co to je?
Pokud už máte s uživatelským testováním zkušenost, můžete tuto kapitolu přeskočit. Pokud si naopak významem tohoto pojmu nejste jistí, ve čtení určitě pokračujte.
Uživatelské testování (user testing) je kvalitativní metoda výzkumu, při které skuteční uživatelé používají vaši službu nebo produkt (web, aplikaci…). Testováním provádí moderátor (může to být např. UX výzkumník nebo designer), který má pro uživatele předem připravené úkoly, které jsou vymyšlené na základě vašich cílů. Testováním zjistíte, co lidem dělá potíže při používání vašeho produktu a co naopak oceňují. Díky tomu lépe porozumíte jejich potřebám, chování a očekáváním.
Možná se teď ptáte: “Copak dobrý profesionální UX designér neví, jak navrhnout uživatelské rozhraní, které bude intuitivní?”
Podle Nielson Norman Group — přední světové firmy zabývající poradenstvím v oblasti uživatelských rozhraní: “Ani ti nejlepší UX designéři nedokážou navrhnout dokonalé, nebo dokonce dostatečně dobré uživatelské prostředí, bez iterativního návrhu řízeného pozorováním skutečných uživatelů a jejich interakcí s návrhem.”
Minimalizujte opravy zjištěné až v ostrém provozu
Jakmile váš produkt prvně ukážete světu a teprve tehdy zjistíte, že ho uživatelé neumí správně používat, připravte si spoustu peněz a času na jeho nápravu. Je opravdu pozdě, když v ostrém provozu najednou zjistíte, že je potřeba provést rozsáhlé změny například ve funkcionalitě, nebo dokonce ve způsobu, jakým produkt funguje. To znamená velké výdaje, kterým se dalo předejít právě pomocí uživatelského testování, které jste měli provést už v rané fázi vývoje produktu. I když se vám může zdát, že testování je zbytečný luxus, který si nemůžete dovolit, v pozdějších fázích zjistíte, že je to investice, která se vám několikanásobně vrátila.
Minimalizujte rizika neúspěchu vašeho nápadu
Pomocí testování si můžete ověřit i nápady, které si zatím nosíte jen v hlavě. Ne vždy je potřeba mít prototyp nebo již funkční aplikaci, abyste zjistili, jestli vám budou lidé ochotní platit za váš produkt nebo službu. Díky tomu hned v raných fázích zjistíte, jestli do realizace nápadu má smysl investovat nebo je lepší na to zapomenout a jít dál — i to je skvělá zpráva. Nedávno jsme takto ověřovali nápad pomocí landing page, na kterou jsme přivedli potenciální zákazníky zatím neexistující služby a někteří z nich nám hned zaplatili. Právě tyhle první zákazníky jsme následně využívali během vývoje služby, kdy nám dávali okamžitou zpětnou vazbu a neinvestovali jsme tak zbytečný čas a peníze do funkcí, které pro ně nebyly důležité.
Minimalizujte nespokojenost vašich uživatelů
Na světě už existuje tolik aplikací a služeb, že právě detaily často rozhodují o tom, co bude úspěšnější. Proto se vyplácí zaměřit na zlepšení uživatelské zkušenosti. Možná se vám jednotlivé úpravy mohou zdát nepodstatné, ale ve skutečnosti mají obrovský dopad na celkový úspěch vašeho produktu. Právě detaily jako intuitivní navigace, rychlost načítání stránek nebo dokonce barevné schéma, může zvýšit celkovou uživatelskou spokojenost. To má pak přímý dopad na celkové vnímání vašeho produktu nebo služby a to v konečném důsledku vede ke zvýšení loajality vašich zákazníků. Když si vaše firma všíma i těch sebemenších detailů, ukazuje to, že berete vážně potřeby svých uživatelů a jste ochotni investovat do jejich spokojenosti. A když mají lidé příjemnou zkušenost s vašim produktem, zvýší to vaše tržby.
Minimalizujte čas strávený na testování
Testování může být provedeno relativně rychle a první výsledky už můžete mít do 2 týdnů. A to hlavně proto, že v 2FRESH na to máme osvědčené postupy a šablony, které na projektech aplikujeme již několik let, takže jsme efektivnější. Pro zkrácení doby strávené na testování, můžete například využít agilních metodik. To vám umožní rychle iterovat a upravovat produkt na základě získaných poznatků během testování. Nemusíte tak čekat na zpracování finálního reportu a klíčové oblasti pro zlepšení, můžete identifikovat pár dnů po testování a okamžitě se pustit do jejich řešení. I proto již druhý den po testování, děláme s klienty vyhodnocovací workshop.
Na uživatelské testování není nikdy pozdě
Ať už nosíte v hlavě nápad na nový byznys nebo jste právě vypustili do světa nový produkt, případně si nevíte rady s tím, jak vylepšit váš existující produkt tak, aby ho lidé rádi použivali, začněte uvažovat o uživatelském testování. Zvýšíte tím šanci, že váš čas a peníze budete investovat způsobem, který jde naproti potřebám vašich zákazníků. Jedině tak zvýšíte šanci na úspěch vašeho produktu.