Vaše digitální služba nefunguje podle očekávání a přemýšlíte, jak dál?

2FRESH
5 min readMay 30, 2023

--

My v 2FRESH jsme nedávno pomohli službě AppOnFly.com:

✅ zjistit, jaký je ten nejvhodnější účel, pro který má smysl službu využít

✅ popsat charakteristiku zákazníka a problémy, které mu tím řešíme

✅ definovat propozici služby na landing page a ověřit její srozumitelnost

✅ ověřit, že jsou zákazníci ochotni platit za využívání služby

Co je služba AppOnFly.com

Představte si, že máte doma obyčejný notebook, na kterém ale nic moc neuděláte. Chcete si sestříhat video v Cinema nebo si zahrát herní novinku Hogwarts Legacy? Zapomeňte! Proto před pár lety vzniklo AppOnFly.com — služba, která vám umožní vzdálený přístup na nabušený Windows server, kde není žádné omezení.

☝️ Zní to fantasticky, tak proč tuhle službu nevyužívají miliony lidí po celém světě? A to i přesto, že web téhle služby měsíčně navštíví vyšší desítky tisíc návštěv a to bez koruny do marketingu? Problém je v tom, že lidi nevědí, na co přesně by mohli službu využít.

Mapujeme všechny možné způsoby využití služby

Nejprve jsme se s klientem ponořili do hloubky a formou workshopu diskutovali fungování stávající služby — kdo službu využívá a proč? Současně jsme zjišťovali lokace, zařízení, věk a další hard-data o zákaznících v Google Analytics. A nakonec jsme prošli dotazy lidí ze zákaznické podpory, abychom lépe pochopili, co je trápí.

Ukázalo se, že existují velmi rozdílné skupiny zákazníků, pro které je služba výhodná:

 • konstruktéři u výrobce traktorů
 • forex tradeři, kteří potřebují 24/7 připojení
 • lidé, co potřebují ke své práci MS Visio, které běží jen na Windows
 • USA teenageři hrající Roblox, který na školním počítači nemají povolený
 • motion designéři, kteří renderují videa

Redefinujeme náš úkol a soustředíme se na hráče

Jakmile jsme měli na stole všechny možné způsoby využití služby, společně s klientem jsme rozhodli, že největší obchodní potenciál má segment hráčů počítačových her.

Náš úkol: prozkoumat, pro které typy hráčů je služba nejzajímavější a zda jsou ochotni zaplatit za její využívání.

Zkoumáme problémy hráčské komunity

Na workshopu s klientem jsme definovali hypotézy problémů, které mohou mít hráči počítačových her:

 • nemají dostatečně výkonný počítač, aby mohli hrát nejnovější hry
 • mají pomalé připojení
 • bojí se stahovat některé hry, aby si nezavirovali svůj počítač
 • chtějí si novou hru jen vyzkoušet a nechtějí si ji rovnou koupit
 • chtějí si zahrát novou hru, ale na GeForce Now, ji nemají — služba společnosti NVIDIA pro streamování her z cloudu

Ověřujeme naše hypotézy o problémech a typologii hráčů

Potřebovali jsme si ověřit, že naše hypotézy z workshopu jsou validní. Proto jsme vytvořili online dotazník, na který jsme pustili kampaň na FB cílenou na uživatele z ČR a USA. Během týdne jsme měli stovky odpovědí na naše dotazy. 👍

Důležitým zjištěním bylo, že 2. nejčastější důvod, proč lidi nemůžou hrát jakoukoliv hru, je v tom, že nemají doma dostatečně výkonný počítač. Přesně na takové hráče jsme naši propozici chtěli zaměřit.

Tvoříme propozici služby AppOnFly formou landing page

Co jsme si odnesli z výzkumné fáze a na čem jsme stavěli propozici naší služby AppOnFly?

 • zaměříme na hráče, kteří nemají dostatečně výkonný počítač, aby mohli hrát jakoukoliv hru
 • jde o lidi, kteří hrají hry příležitostně, protože nemají tolik času (rodina)
 • nechtějí platit měsíční paušál, ale jen čas za odehrané hodiny
 • využijeme toho, že mají herní účty na službách herních platformách jako je Steam

Propozici služby jsme vytvořili formou landing page. Nejprve jako wireframes, které jsme vyladili rychlými feedbacky od našich kolegů a dle připomínek klienta. Jakmile jsme byli spokojeni s tím, jak popisujeme fungování služby, šli jsme si srozumitelnost a výhodnost propozice ověřit s lidmi, pro které jsme službu stavěli.

Prošli jsme si zpětně vyplněné dotazníky a dle námi definovaných kritérií vybrali 6–8 lidí, kteří nám dali feedback na landing page. Rozhovory s těmito lidmi probíhaly vzdáleně.

Získali jsme velmi cennou zpětnou vazbu, kde nám respondenti rozprášili některé naše hypotézy, se kterými jsme do testu šli. Například se ukázalo, že lidi vlastně neví, za co přesně platí nebo jak služba v detailu funguje. Naopak jsme si potvrdili, že lidé ví, že jde o hraní her přes vzdálený počítač nebo že jsou ochotni platit 30 Kč za 60 minut hraní her.

Stavíme plně funkční prototyp landing page a chystáme kampaň

Z wireframes jsme následně vytvořili vizuálně atraktivní landing page na platformě WIX, takže jsme nepotřebovali žádného vývojáře. Co bylo jejím cílem? Ověřit, že jsou lidé ochotni zaplatit za využívání takové služby.

Metrika úspěchu: pokud zaplatí 1 % lidí, kteří přijdou z kampaně na landing page, máme ověřeno, že to lidi opravdu zajímá a má smysl se pustit do realizace takové služby.

Společně s landing page jsme připravili výkonnostní kampaň, abychom získali uživatele, kteří o naší službě nikdy neslyšeli a jediné jejich očekávání bylo nastaveno tím, co jsme říkali v kampani.

Dopředu jsme si definovali scénáře očekávaných výsledků — od pesimistických až optimistické — pro které jsme měli napočítané:

 • kolik návštěv dorazí na landing page
 • jaká je konverzní míra vložení platební karty
 • kolik návštěv nakonec zaplatí

K oslovení uživatelů jsme využili search kampaň, display formáty na Google a dark posty na Facebooku a Instagramu. Kampaň jsme cílili na CZ a USA uživatele.

Abychom mohli být flexibilní v diskusi s klientem, napojili jsme měření landing page a data z kampaně do Looker Studia od Googlu. To nám umožnilo klientovi ihned odpovídat na jeho otázky během pravidelných DEMO sezení.

Výsledek?

 • 1% návštěvníků landing page jsme zkonvertovali do platících zákazníků a to během 14 dní kampaně 👏
 • nejlepší performance měla searchová kampaň na Googlu — tj. konverze do platících zákazníků byla více než 2násobná oproti ostatním zdrojům návštěvnosti
 • bannery, které jsme vizuálně vymazlili, měly mnohem horší výsledky než automaticky generované Responsive Ads od Googlu

Závěrem

Během 3 měsíců jsme ověřili životaschopnost nového zaměření služby AppOnFly.com. Díky čemuž se klient pustil do realizace cloud gaming platformy.

--

--

2FRESH

Pomáháme produktovým týmům s designem. Pomáháme designerům růst a mít pestrou práci.