Andy Budd na 2FRESH Talku. Legenda design leadershipu prozradí, co nás brzdí v naplnění potenciálu designu

2FRESH
4 min readOct 6, 2022

--

“Andy Budd”

V tématu design leadershipu se má český trh i my samotní ještě co učit. I proto pokračujeme v naší misi přivézt do Prahy skutečné hvězdy tohoto oboru. Na dalším 2FRESH Talku proto vystoupí zakladatel jedné z nejznámějších britských design agentur, Clearleft, i komunity Adobe Design Circle, venture partner ve fondu Seedcamp, autor a v neposlední řadě design leader Andy Budd.

Andy je uznávaný řečník zvyklý na pódia konferencí, jako jsou SXSW, Awwwards nebo The Next Web Conference. Vy se na něj můžete těšit 8. listopadu v Paralelním Polis. Pozváním Andyho Budda vzdáváme hold svým hrdinům. To ostatně platilo i u Petera Merholze, podle jehož knihy Org Design for Design Orgs máme v 2FRESH nastavené fungování designu. Tentokrát je to ale ještě o něco víc osobní. Někteří z nás totiž díky Andymu s designem začali.

„Svou kariéru v oboru jsem začínal před 20 lety jako vývojář. Bavily mě ale hlavně věci kolem front–endu a designu a velmi brzo jsem narazil na Andyho blog. Jeho články ve mně vzbudily nadšení pro User Experience, a skončilo to tím, že jsem se postupně přesunul z vývoje do designu,“ prozrazuje náš User Experience Lead Designer Jakub Karlec s tím, že nadcházející 2FRESH talk pro něj znamená především setkání s dětským hrdinou.

Jen kvůli autogramu v Kubově památníku (nebo v Andyho slavné knize CSS Mastery) ale takovou akci nepořádáme. Clearleft, kterou Andy Budd založil v roce 2005, získala několikrát titul nejlepší britské UX agentury. S otázkami zákaznické zkušenosti, produktové strategie a digitální transformace pomáhal Andy značkám jako jsou Virgin, retailový řetězec John Lewis nebo nakladatelství Penguin Random House. Celou dobu přitom prošlapával cestu UX a UI designu, a právě jeho časté přednášení, pořádání konferencí a publikační činnost pomohly tento obor etablovat v myslích vedení velké řady společností i produktových manažerů.

Role designu se zásadně vylepšila (ne, že by zejména v Česku nemohla být výraznější), Andy Budd odešel z pozice CEO Clearleft a stal se venture partnerem a mentorem ve fondu Seedcamp, kde radí start-upům, jak by mohly využít design při jejich podnikání.

I tak má stále vůli mluvit o design leadershipu. Jeho přednáška v Praze se bude do velké míry věnovat problémům, na které aktuálně design jako obor i designeři ve své každodenní práci narážejí.

Níže naleznete anotaci přednášky Andyho Budda:

„Podle většiny objektivních měřítek se odvětví designu daří. Po našich dovednostech je vysoká poptávka, naše platy rostou a firmy nemohou dostatečně rychle obsadit pracovní pozice. Vedení designérů dosáhlo plnoletosti, vidíme, že společnosti investují do rozvoje týmů, a stále více designérů získává posvátné ‚místo u stolu’. Proč se tedy při rozhovorech s designéry tolik z nich svěřuje s pocitem, že všechna jejich tvrdá práce nemá takový význam, jaký by chtěli?

Designeři v mnoha organizacích jen dodávají další „features“ v tempu sprintů hnaných agile procesem. Nemají dost času na výzkum a nalezení problémů hodných řešení, nedostanou se ke skutečné strategii. Výsledkem je pak jakýsi pocit rozčarování napříč komunitou designerů.

Andy Budd vás ve své prezentaci seznámí s některými důvody, proč tomu tak je, ale zároveň také se způsoby, jak danou situaci změnit. Tato přednáška může být místy nepříjemná na poslech. Pokud však nedokážeme vést otevřený a upřímný rozhovor o chování, které nás brzdí, nikdy neodhalíme plný potenciál toho, co nám design může nabídnout. Návštěvníci této prezentace odejdou s řadou rad, jak lépe mluvit s vedoucími manažery a zejména jak jim dokazovat hodnotu designu. Jen se změnou našeho přístupu totiž dokážeme lépe prolnout svět designu a svět byznysu. To pak zásadně pomůže tomu, aby byl designu dáván prostor, který si zaslouží.“

Andy Budd se dlouhodobě nebojí kontroverzních témat a dokáže s předstihem identifikovat věci, které by si v našem oboru zasloužily změnu. Z konverzací s ním o přednášce víme, že designeři v ní dostanou tak trochu za uši. I „tough love” je ale někdy potřeba. Věříme, že vás jeho myšlenky zaujmou a přimějí k změně vnímání designu a jeho role.

Předskokani Andyho budou Milan Chvojka a Lukáš Pitter. Oba víc než dekádu pečují o spokojenost designerských týmů. Kluci se s vámi podělí o zkušenosti, které posbírali. Dozvíte se, jak v 2FRESH přistupujeme k profesnímu rozvoji, jaké nástroje nám v tom pomáhají nebo jakou roli v tom hraje nastavení mysli.

Pokud se zabýváte otázkou, jak podpořit designerské řemeslo ve vaší organizaci, určitě dorazte!

2FRESH talk s Andym Buddem

Kdy: 8. listopadu 2022 od 18 do 21 hodin

Kde: Paralelní Polis

Program:
17:30 Door open
18:00 Welcome
18:30 Lukáš Pitter a Milan Chvojka: Jak pracujeme v 2FRESH s rozvojem designerů
19:15 Andy Budd: Co nás brzdí v naplnění potenciálu designu
20:00 Afterparty

Jak se na akci dostat: Akce je pouze pro zvané, ale máme pár volňásků. Pokud byste měli zájem, napište na hello@2fresh.cz.

--

--

2FRESH
2FRESH

Written by 2FRESH

Pomáháme produktovým týmům s designem. Pomáháme designerům růst a mít pestrou práci.